Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa
O Programie
Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa skierowany jest do młodzieży polonijnej, umożliwiając jej odbycie studiów oraz poprawę znajomości języka polskiego.
Program umożliwia podjęcie studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w trybie stacjonarnym w języku polskim oraz uczestnictwo w kursie przygotowawczym poprzedzającym studia w Polsce. Więcej na temat Programu dowiecie się Państwo tutaj.
Ogłoszenia NAWA o naborze wniosków o udział w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na rok akademicki 2024/2025
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ W PROGRAMIE nr 15/2024 z dnia 27 marca 2024 roku – dotyczy studiów pierwszego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ W PROGRAMIE nr 16/2024 z dnia 27 marca 2024 roku – dotyczy studiów drugiego stopnia
Sposób składania wniosków o udział w Programie
Nabór wniosków w Programie stypendialnym dla Polonii odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA, dostępnego na stronie internetowej: https://programs.nawa.gov.pl/login. Wszelkie pytania dotyczące systemu teleinformatycznego NAWA należy kierować do Agencji.
Czy stypendysta Programu uiszcza opłaty za naukę?
Stypendysta nie ponosi opłat za naukę. Dodatkowo otrzymuje on stypendium. Więcej na temat stypendium dowiecie się Państwo z treści odpowiedzi na dwa kolejne pytania.
Jaka jest wysokość stypendium otrzymywanego przez beneficjenta Programu?
Od dnia 1 października 2023 r. zwiększono stawkę stypendium do kwoty 1 800 zł dla studentów studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych studiów.
W przypadku wystąpienia udokumentowanego zdarzenia losowego Dyrektor NAWA może, na pisemny wniosek stypendysty, jednorazowo zwiększyć wypłacane stypendium o 500 zł.
Maksymalny okres wypłaty stypendium w roku akademickim
Maksymalny okres wypłaty stypendium w roku akademickim wynosi 10 mięsięcy. Wypłata dziesiątego stypendium dotyczy jednego dowolnie wybranego miesiąca wakacyjnego. Oznacza to, że student powinien zadeklarować w jakim miesiącu wakacyjnym będzie przebywał w Polsce i na ten miesiąc zostanie naliczone stypendium. Może to być tylko jeden wybrany miesiąc. W tym celu należy złożyć oświadczenie w swojej jednostce dydaktycznej.
Co jeszcze, oprócz stypendium, otrzymują beneficjenci Programu?
Oprócz stypendium, stypendyści Programu otrzymują dodatkowo:
-
zasiłek na zagospodarowanie, wypłacany wraz z pierwszym stypendium w toku studiów, w wysokości 500 PLN. Zasiłek na zagospodarowanie nie przysługuje osobom, które rozpoczynają studia drugiego stopnia, a studia pierwszego stopnia odbywały w Polsce;
-
jednorazowy zasiłek w związku z przygotowaniem pracy dyplomowej, wypłacany wraz z ostatnim stypendium w toku studiów, w wysokości 500 PLN.
Obowiązek składania corocznych raportów częściowych z informacją o zaliczeniu roku akademickiego oraz uzyskanej średniej ocen
W trakcie odbywania cyklu kształcenia stypendyści NAWA zobowiązani są do składania za pośrednictwem systemu informatycznego NAWA corocznych raportów częściowych z informacją o zaliczeniu roku akademickiego oraz uzyskanej średniej ocen. Pierwszy raport należy złożyć po zakończeniu pierwszego roku studiów.
Wszelkie pytania dotyczące systemu teleinformatycznego NAWA oraz zasad raportowania należy kierować do Agencji.
Czy w trakcie powtarzania etapu studiów beneficjent Programu otrzymuje stypendium?
Stypendyści powtarzający rok studiów nie otrzymują w tym czasie stypendium, ale nie tracą statusu stypendysty. Po zaliczeniu powtarzanego roku student zobowiązany jest do złożenia raportu w systemie teleinformatycznym NAWA. Po wpisaniu na kolejny rok studiów stypendysta wnioskuje do Agencji, za pośrednictwem uczelni, o wznowienie wypłacania stypendium. Może to nastąpić drogą mailową.
Czy stypendysta Programu warunkowo wpisany na kolejny etap studiów otrzyma stypendium?
Warunkowy wpis na kolejny rok studiów nie powoduje wstrzymania stypendium.
Czy stypendysta Programu ponosi opłaty z tytułu powtarzania przedmiotów?
Stypendysta Programu nie ponosi żadnych opłat z tytułu powtarzania przedmiotów zarówno w ramach warunkowego wpisu na kolejny etap studiów, jak i powtarzania etapu.
Utrata praw stypendialnych w związku ze skreśleniem z listy studentów
Osoba skreślona z listy studentów traci prawa stypendialne. Po wznowieniu studiów nie może się już starać o przyznanie stypendium.
Możliwość cofnięcia stypendium w przypadku kolejnego powtarzania etapu studiów
Stypendium może zostać cofnięte z powodu kolejnego powtarzania roku lub semestru studiów. W takim przypadku student, za zgodą uczelni, może kontynuować studia na warunkach bez ponoszenia opłat za kształcenie i bez stypendium NAWA lub na innych warunkach wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kim kontaktować się w przypadku pytań?
W przypadku pytań dotyczących Programu stypendialnego dla Polonii prosimy kontaktować się z Biurem ds. Obsługi Kształcenia (tel. 22 55 20 424). Znajdujemy się na Kampusie Głównym UW: Stary BUW, I piętro, pokój 111.
Można również skontaktować się bezpośrednio z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (tel. 22 390 35 00). NAWA mieści się w Warszawie na ul. Polnej 40.
Czy można otrzymać stypendium NAWA na studia niestacjonarne?
Nie. Dyrektor NAWA przyznaje stypendia wyłącznie w ramach studiów stacjonarnych.
Czy student, który ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów ma prawo do dalszego pobierania stypendium NAWA?
Student, który ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów, traci prawo do otrzymywania stypendium.