Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dyplom ukończenia studiów jako dokument publiczny

W dniu 12 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 654 ze zm.; dalej jako: ustawa) określająca zasady funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Zgodnie z ustawą dokument publiczny, to dokument, który służy do identyfikacji osób, rzeczy lub potwierdza stan prawny lub prawa osób posługujących się takim dokumentem, zabezpieczony przed fałszerstwem i wytwarzany według wzoru określonego w przepisach prawa powszechnie obowiązującego albo którego wzór graficzny i forma zostały zatwierdzone przez podmiot realizujący zadania publiczne uprawniony na podstawie odrębnych przepisów i który jest zgodny z wymogami dla blankietu tego dokumentu określonymi w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Dokumenty publiczne podzielone zostały w ustawie na trzy kategorie w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa państwa:

  1. dokumentami publicznymi kategorii pierwszej są dokumenty najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, których wytwarzanie odbywa się w sposób uwzględniający szczególne środki bezpieczeństwa – przykładowo, będą to takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport;
  2. dokumentami publicznymi kategorii drugiej są dokumenty istotne ze względu na bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzające wykształcenie wyższe i specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości –  inne niż dokumenty wymienione w ramach pierwszej kategorii;
  3. dokumentami publicznymi kategorii trzeciej są dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnego rodzaju ulg – inne niż dokumenty wymienione w ramach pierwszej i drugiej kategorii.

Zgodnie z § 2 pkt 5 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie wykazu dokumentów publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2329) dyplom ukończenia studiów jest dokumentem publicznym kategorii drugiej.

Ponadto dla każdej z ww. kategorii został ustalony wykaz minimalnych wymaganych zabezpieczeń przed fałszerstwem. Wykazy te znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem (Dz. U. z 2022 r. poz. 1456).

Stosownie do przepisów ustawy organ administracji publicznej upoważniony na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego do określenia wzoru dokumentu publicznego lub właściwy do wprowadzenia do obrotu prawnego dokumentu publicznego, którego wzór został określony w przepisach prawa Unii Europejskiej lub prawa międzynarodowego lub który określa w przepisach prawa powszechnie obowiązującego wymogi dla blankietu dokumentu publicznego, o którym mowa w pkt 2 lit. b ustawy, z tym że obowiązki określone w art. 14 i art. 34–39 ustawy wykonuje upoważniony na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego podmiot realizujący zadania publiczne, który zatwierdza wzór graficzny i formę tego dokumentu, określany jest jako emitent dokumentu publicznego.

Ustawa wprowadza także dodatkowe obowiązki związane z tym, że dany podmiot występuje jako emitent dokumentu publicznego.

W związku z powyższym uczelnia jako emitent dokumentu publicznego, którym jest dyplom ukończenia studiów zobowiązania jest m.in. do:

  • zamieszczenia na swojej stronie internetowej plików graficznych i danych dotyczących dokumentu publicznego, a także przekazania ich Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji drogą elektroniczną;
  • przekazania wzorca dokumentu publicznego Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podstawa prawna określająca wzór dyplomu ukończenia studiów

Uchwała nr 401 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie zmiany uchwały nr 429 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie zatwierdzenia wzorów dyplomów i świadectw na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2024 r. poz. 131)

Wzorce dyplomów ukończenia studiów

Wzorzec dyplomu ukończenia studiów – przykład

Opis dyplomu ukończenia studiów jako dokumentu publicznego

Opis dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, w tym studiów wspólnych:

  • data wprowadzenia wzorów dyplomów do obrotu prawnego: 01.10.2024 r.
  • data rozpoczęcia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: 01.10.2024 r.
  • okres ważności dyplomów: bezterminowy
  • data zakończenia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: nie dotyczy

Zabezpieczenia przed fałszerstwem dyplomów ukończenia studiów

Informacja o elementach zabezpieczeń przed fałszerstwem przeznaczonych do weryfikacji autentyczności dyplomów ukończenia studiów wydawanych przez Uniwersytet Warszawski

Podstawa prawna określająca wzór dyplomu ukończenia studiów

Uchwała nr 429 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie zatwierdzenia wzorów dyplomów i świadectw na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2019 r. poz. 155 ze zm.)

Wzorce dyplomów ukończenia studiów

Wzorzec dyplomu ukończenia studiów I stopnia

Wzorzec dyplomu ukończenia studiów II stopnia

Wzorzec dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich

Wzorzec dyplomu ukończenia studiów wspólnych II stopnia, który zawiera informację o treści: „wydany w Rzeczypospolitej Polskiej”

Informacja o elementach szaty graficznej dyplomów ukończenia studiów wyższych wydawanych przez Uniwersytet Warszawski

Opis dyplomu ukończenia studiów jako dokumentu publicznego

Opis dyplomu ukończenia studiów I stopnia, II stopnia, jednolitych studiów magisterskich:

  • data wprowadzenia wzorów dyplomów do obrotu prawnego: 01.10.2019 r.
  • data rozpoczęcia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: 01.10.2019 r.
  • okres ważności dyplomów: bezterminowy
  • data zakończenia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: 30.09.2024 r.

Opis dyplomu ukończenia studiów wspólnych I stopnia, II stopnia (który nie zawiera informacji o treści: „wydany w Rzeczypospolitej Polskiej”), jednolitych studiów magisterskich:

  • data wprowadzenia wzorów dyplomów do obrotu prawnego: 01.10.2019 r.
  • data rozpoczęcia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: nie dotyczy
  • okres ważności dyplomów: nie dotyczy
  • data zakończenia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: nie dotyczy

Uniwersytet Warszawski nie prowadzi aktualnie kierunków studiów, w wyniku ukończenia których student uzyskiwałby dyplom wydawany wg powyższych wzorów.

Opis dyplomu ukończenia studiów wspólnych II stopnia, który zawiera informację o treści: „wydany w Rzeczypospolitej Polskiej”:

  • data wprowadzenia wzorów dyplomów do obrotu prawnego: 01.10.2019 r.
  • data rozpoczęcia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: 01.07.2021 r.
  • okres ważności dyplomów: bezterminowy
  • data zakończenia wydawania dyplomów wg podanych wzorów: 30.09.2024 r.

Zabezpieczenia przed fałszerstwem dyplomów ukończenia studiów

Dyplomy ukończenia studiów wydawane przez Uniwersytet Warszawski od roku akademickiego 2019/2020 spełniają wymagania w zakresie zabezpieczeń przed fałszerstwem wynikające z przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 654 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lipca 2019 roku w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem (Dz. U. z 2019 r. poz. 1281).

Informacja o elementach zabezpieczeń przed fałszerstwem przeznaczonych do weryfikacji autentyczności dyplomów ukończenia studiów wyższych wydawanych przez Uniwersytet Warszawski