Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Cudzoziemcy – FAQ

Zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP uprawnia do odbywania stacjonarnych studiów języku polskim bez ponoszenia opłat tylko w przypadku, gdy karta pobytu została wydana w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust.1 lub art.186 ust.1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r. poz. 91).

Tak, przeniesienie na Uniwersytet Warszawski (z zagranicznej bądź polskiej uczelni) jest możliwe po zaliczeniu pierwszego roku studiów na uczelni macierzystej. Podanie o przyjęcie na studia w drodze przeniesienia należy złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) na wydziale, na który student ubiega się o przeniesienie w celu zaopiniowania podania. Wydział następnie kieruje podanie wraz z opinią KJD do decyzji Prorektora ds. studenckich i jakości kształcenia. Wszystkie szczegóły dot. przeniesienia są każdego roku publikowane na stronie internetowej https://irk.uw.edu.pl.

Karty pobytu wydaje – po złożeniu odpowiednich dokumentów oraz wniesieniu opłaty –  Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w Warszawie na ul. Marszałkowskiej 3/5.

O wydanie karty pobytu należy wystąpić nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce (w ostatnim dniu obowiązywania wizy lub karty pobytu) – w przeciwnym razie otrzymanie nowej karty będzie niemożliwe.

Uniwersytet Warszawski nie ma możliwości legalizowania pobytu studentów. W przypadku pytań dotyczących legalizacji pobytu prosimy o kontakt z Welcome Point.

Nowej wizy nie można otrzymać w Polsce. Należy o nią wystąpić w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w kraju, którego obywatelstwo się posiada. Informacje na temat procedury wizowej i potrzebnych dokumentów znajdują się na stronach internetowych ambasad RP w poszczególnych krajach.

Nie. Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego. Nie jest dokumentem legalizującym pobyt i nie uprawnia do przekraczania granicy, ani osiedlenia się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Nie. Przyznanie Karty Polaka i stwierdzenie polskiego pochodzenia regulują odrębne przepisy i nie są one zbieżne (Ustawa o Karcie Polaka). Decyzję oraz zaświadczenie o stwierdzeniu polskiego pochodzenia wydaje konsul (Ustawa o Repatriacji).