Cudzoziemcy – FAQ
Czy zezwolenie na zezwolenie na pobyt czasowy/zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na czas oznaczony daje mi dodatkowe uprawnienia?
Zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP uprawnia do odbywania stacjonarnych studiów języku polskim bez ponoszenia opłat tylko w przypadku, gdy karta pobytu została wydana w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust.1 lub art.186 ust.1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2021 r. poz. 2354 oraz z 2022 r. poz. 91).
Czy cudzoziemiec może przenieść się w trakcie studiów z innej uczelni na UW?
Tak, przeniesienie na Uniwersytet Warszawski (z zagranicznej bądź polskiej uczelni) jest możliwe po zaliczeniu pierwszego roku studiów na uczelni macierzystej. Podanie o przyjęcie na studia w drodze przeniesienia należy złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) na wydziale, na który student ubiega się o przeniesienie w celu zaopiniowania podania. Wydział następnie kieruje podanie wraz z opinią KJD do decyzji Prorektora ds. studenckich i jakości kształcenia. Wszystkie szczegóły dot. przeniesienia są każdego roku publikowane na stronie internetowej https://irk.uw.edu.pl.
Gdzie cudzoziemiec może otrzymać kartę pobytu (zezwolenie na pobyt czasowy)?
Karty pobytu wydaje – po złożeniu odpowiednich dokumentów oraz wniesieniu opłaty – Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w Warszawie na ul. Marszałkowskiej 3/5.
O wydanie karty pobytu należy wystąpić nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce (w ostatnim dniu obowiązywania wizy lub karty pobytu) – w przeciwnym razie otrzymanie nowej karty będzie niemożliwe.
Uniwersytet Warszawski nie ma możliwości legalizowania pobytu studentów. W przypadku pytań dotyczących legalizacji pobytu prosimy o kontakt z Welcome Point.
Gdzie i w jaki sposób cudzoziemiec może otrzymać nową wizę?
Nowej wizy nie można otrzymać w Polsce. Należy o nią wystąpić w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w kraju, którego obywatelstwo się posiada. Informacje na temat procedury wizowej i potrzebnych dokumentów znajdują się na stronach internetowych ambasad RP w poszczególnych krajach.
Czy Karta Polaka jest dokumentem legalizującym pobyt?
Nie. Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego. Nie jest dokumentem legalizującym pobyt i nie uprawnia do przekraczania granicy, ani osiedlenia się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Czy posiadając Kartę Polaka jestem traktowana jak osoba polskiego pochodzenia? Co muszę zrobić, aby uznano mnie za osobę polskiego pochodzenia?
Nie. Przyznanie Karty Polaka i stwierdzenie polskiego pochodzenia regulują odrębne przepisy i nie są one zbieżne (Ustawa o Karcie Polaka). Decyzję oraz zaświadczenie o stwierdzeniu polskiego pochodzenia wydaje konsul (Ustawa o Repatriacji).